Skip to content

275 Heron RoadTuckerton, NJ 08087

Built 2015

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Nov 2, 1998

Property Information

Block113
Lot89
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,764
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,500
29%
Improvement Value:$224,500
71%
Total Assessment$317,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,821+9.8%
2024$8,946+8.7%
2023$8,226-1.0%
2022$8,305+0.2%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5635, Page 479