Skip to content

809 South Green StreetTuckerton, NJ 08087

Built 1957

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
May 22, 2000

Property Information

Block111
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,726
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,400
44%
Improvement Value:$113,100
56%
Total Assessment$203,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,304+9.8%
2024$5,743+8.7%
2023$5,281-1.0%
2022$5,332+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 10167, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1957