Skip to content

92 Curlew RoadTuckerton, NJ 08087

Built 2002

Last Sale Price
$55,900
Last Sale Date
Dec 3, 1998

Property Information

Block116
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,605
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
30%
Improvement Value:$221,500
70%
Total Assessment$316,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,805+9.8%
2024$8,932+8.7%
2023$8,213-1.0%
2022$8,292+0.2%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$55,900
DeedBook 5652, Page 716

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5045, Page 756