Skip to content

South Green Street(Block 118 Lot 11)Tuckerton, NJ 08087

Last Sale Price
$28,000
Last Sale Date
Dec 24, 2016

Property Information

Block118
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
DescriptionSHED
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,300
93%
Improvement Value:$1,900
7%
Total Assessment$27,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$843+9.8%
2024$768+8.7%
2023$706-1.0%
2022$713-53.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$28,000

From:

To:

DeedBook 16621, Page 579Recorded1/4/2017

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 12358, Page 1412