Skip to content

158 Clay St.Tuckerton, NJ 08087

Built 1915

Last Sale Date
Aug 29, 1997

Property Information

Block73
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,296
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,900
48%
Improvement Value:$80,900
52%
Total Assessment$155,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,827+9.8%
2024$4,397+8.7%
2023$4,043-1.0%
2022$4,082+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5501, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1915