Skip to content

5 Anglers RoadTuckerton, NJ 08087

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2057

Property Information

Block39
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage800
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,600
54%
Improvement Value:$68,700
46%
Total Assessment$150,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,656+9.8%
2024$4,241+8.7%
2023$3,900-1.0%
2022$3,938+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 2058, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1955