Skip to content

14 Anglers RoadTuckerton, NJ 08087

Built 1972

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block39
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,712
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,400
32%
Improvement Value:$243,600
68%
Total Assessment$357,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,060+9.8%
2024$10,075+8.7%
2023$9,264-1.0%
2022$9,353+29.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972