Skip to content

1138 L E Harbor BvdTuckerton, NJ 08087

Built 2014

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
May 23, 2003

Property Information

Block118
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,008
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,700
30%
Improvement Value:$152,800
70%
Total Assessment$219,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,800+9.8%
2024$6,194+8.7%
2023$5,696-1.0%
2022$5,751-10.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 11436, Page 337

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5563, Page 295