Skip to content

39 Parker RoadTuckerton, NJ 08087

Built 2015

Last Sale Price
$343,500
Last Sale Date
Oct 17, 2005

Property Information

Block41
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16.5
Description1.5S-AL 1492
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,492
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,900
31%
Improvement Value:$204,000
69%
Total Assessment$293,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,105+9.8%
2024$8,294+8.7%
2023$7,627-1.0%
2022$7,700+0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$343,500
DeedBook 12886, Page 684