Skip to content

8 Carroll AveTuckerton, NJ 08087

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2023

Property Information

Block41
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,128
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,400
39%
Improvement Value:$213,000
61%
Total Assessment$347,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,762+9.8%
2024$9,804+8.7%
2023$9,015-1.0%
2022$9,102+0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957