Skip to content

11 Carroll AveTuckerton, NJ 08087

Built 2006

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
May 7, 2018

Property Information

Block41
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,965
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,200
29%
Improvement Value:$246,700
71%
Total Assessment$346,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,747+9.8%
2024$9,790+8.7%
2023$9,002-1.0%
2022$9,089+0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,965DeedBook 17113, Page 1022Recorded5/14/2018

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 12021, Page 81