Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
148 East Main StreetTuckerton, NJ 08087
Commercial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 24, 1991
Property Information
Block72
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page9
Building Details
Building Class---
Description1SB
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage4,588
Acreage0.65
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$211,300
21%
Improvement Value:$791,500
79%
Total Assessment$1,002,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $31,067 | +9.8% |
| 2024 | $28,299 | +8.7% |
| 2023 | $26,023 | -1.0% |
| 2022 | $26,273 | +0.2% |
Property History
No events match the selected filters.