Skip to content

134 East Main StreetTuckerton, NJ 08087

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Nov 7, 2017

Property Information

Block72
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17.5
Description3SF4G
Dwellings2
ZoningB1
Sq Footage5,174
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,400
17%
Improvement Value:$397,500
83%
Total Assessment$478,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,586+10.0%
2024$13,265+8.9%
2023$12,177-1.0%
2022$12,297+0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$160,000

From:

To:

DeedBook 16951, Page 45Recorded11/28/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1900