Skip to content

154 Clay StreetTuckerton, NJ 08087

Built 1921

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Feb 24, 2017

Property Information

Block73
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,616
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,400
42%
Improvement Value:$104,800
58%
Total Assessment$179,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,552+9.8%
2024$5,057+8.7%
2023$4,650-1.0%
2022$4,695+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,616DeedBook 16672, Page 1804Recorded3/2/2017

Property Built

Built

Year Built: 1921