Skip to content

236 W. Main St.Tuckerton, NJ 08087

Built 1928

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jun 27, 2012

Property Information

Block16
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage1,692
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
24%
Improvement Value:$126,500
76%
Total Assessment$166,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,146+9.8%
2024$4,687+8.7%
2023$4,310-1.0%
2022$4,352+0.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 15287, Page 551

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 13178, Page 953

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 10637, Page 1196

Property Built

Built

Year Built: 1928