Skip to content

346 Bay Ave.Tuckerton, NJ 08087

Built 1955

Last Sale Price
$204,000
Last Sale Date
Jul 15, 2004

Property Information

Block75
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1 1/2 SF 1728
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,100
39%
Improvement Value:$116,300
61%
Total Assessment$190,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,899+9.8%
2024$5,373+8.7%
2023$4,941-1.0%
2022$4,988+0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$204,000
DeedBook 12182, Page 706

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 10465, Page 722

Property Built

Built

Year Built: 1955