Skip to content

358 Bay AveTuckerton, NJ 08087

Built 1954

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 1, 2020

Property Information

Block75
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,326
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,900
41%
Improvement Value:$107,200
59%
Total Assessment$181,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,610+9.8%
2024$5,111+8.7%
2023$4,700-1.0%
2022$4,745+0.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$179,000

From:

To:

Sq Ft1,237DeedBook 16461, Page 1267Recorded7/28/2016

Property Sale

SaleMulti
$159,000
DeedBook 15348, Page 208

Property Sale

SaleMulti
$159,000
DeedBook 14981, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1954