Skip to content

45 Ridge AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1900

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Mar 19, 1999

Property Information

Block101
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,988
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,700
54%
Improvement Value:$142,500
46%
Total Assessment$311,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,369+1.5%
2024$10,214+2.2%
2023$9,996+0.9%
2022$9,906+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$189,000

To:

Sq Ft1,988DeedBook 160, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1900