Skip to content

179 Nwk Pompton TpkLittle Falls, NJ 07424

Built 1909

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
May 19, 2014

Property Information

Block34
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,964
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,400
45%
Improvement Value:$149,800
55%
Total Assessment$272,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,070+1.5%
2024$8,934+2.2%
2023$8,743+0.9%
2022$8,664+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$169,900

To:

Sq Ft1,964DeedBook 2490, Page 268

Property Sale

SaleMulti
$111,500
DeedBook C137, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1909