Skip to content

9 Hopson AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1952

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Aug 31, 2009

Property Information

Block124
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1B1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,184
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,400
60%
Improvement Value:$104,500
40%
Total Assessment$259,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,660+1.5%
2024$8,530+2.2%
2023$8,348+0.9%
2022$8,273+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,184DeedBook 1813, Page 71

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 235, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1952