Skip to content

156 Lincoln AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1970

Last Sale Price
$187,500
Last Sale Date
Jun 16, 2000

Property Information

Block143
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,689
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,900
41%
Improvement Value:$257,700
59%
Total Assessment$436,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,548+1.5%
2024$14,329+2.2%
2023$14,024+0.9%
2022$13,897+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$187,500

To:

Sq Ft2,689DeedBook 167, Page 93

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook W130, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1970