Skip to content

127 Second AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1940

Last Sale Date
Oct 29, 2013

Property Information

Block145
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class18
Description2SF2CDG
Dwellings1
ZoningR1B
Sq Footage2,009
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,200
48%
Improvement Value:$194,400
52%
Total Assessment$371,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,382+1.5%
2024$12,196+2.2%
2023$11,936+0.9%
2022$11,828+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 958, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1940