Skip to content

85 Prospect StLittle Falls, NJ 07424

Built 1969

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 28, 2012

Property Information

Block145
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,254
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,200
47%
Improvement Value:$185,500
53%
Total Assessment$347,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,585+10.6%
2024$10,473+2.2%
2023$10,249+0.9%
2022$10,157+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,254DeedBook 2230, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1969