Skip to content

59 Wilmore RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1890

Last Sale Price
$132,500
Last Sale Date
May 20, 1994

Property Information

Block151
Lot42
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,798
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,400
38%
Improvement Value:$281,800
62%
Total Assessment$454,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,134+1.5%
2024$14,907+2.2%
2023$14,589+0.9%
2022$14,457+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$132,500

To:

Sq Ft2,798DeedBook 136, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1890