Skip to content

20 Prospect StLittle Falls, NJ 07424

Built 1928

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Oct 27, 1992

Property Information

Block151
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,845
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,900
50%
Improvement Value:$166,200
50%
Total Assessment$330,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,999+1.5%
2024$10,834+2.2%
2023$10,603+0.9%
2022$10,507+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$148,000

To:

Sq Ft1,845DeedBook 132, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1928