Skip to content

52 Third AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1924

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 27, 2025

Property Information

Block151
Lot61
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class18
Description2SF1CDG
Dwellings1
ZoningR1B
Sq Footage1,392
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,900
57%
Improvement Value:$136,900
43%
Total Assessment$315,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,272+1.6%
2024$10,115+2.2%
2023$9,894+0.9%
2022$9,802+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft1,392DeedBook 4924, Page 268

Property Sale

SaleMulti
$46,000

To:

DeedBook M94, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1924