Skip to content

232 Cedar Grove RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1933

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Jun 28, 2001

Property Information

Block156
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,100
48%
Improvement Value:$155,300
52%
Total Assessment$301,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,043+1.5%
2024$9,892+2.2%
2023$9,681+0.9%
2022$9,594+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$278,000

To:

Sq Ft1,456DeedBook 290, Page 137

Property Sale

Sale
$222,500
DeedBook O159, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1933