Skip to content

9 Jacobus AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1954

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Dec 11, 2001

Property Information

Block170
Lot41
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1B2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,374
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$217,500
54%
Improvement Value:$186,200
46%
Total Assessment$403,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,451+1.5%
2024$13,249+2.2%
2023$12,967+0.9%
2022$12,850+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,374DeedBook 348, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1954