Skip to content

607 Highland AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1960

Last Sale Price
$368,000
Last Sale Date
Mar 18, 2002

Property Information

Block240
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,223
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,700
49%
Improvement Value:$217,200
51%
Total Assessment$425,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,191+1.5%
2024$13,978+2.2%
2023$13,680+0.9%
2022$13,556+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$368,000

To:

Sq Ft2,223DeedBook 403, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1960