Skip to content

5 De Young DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1961

Last Sale Price
$442,000
Last Sale Date
Oct 13, 2017

Property Information

Block170
Lot57
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1CG
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage2,348
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,700
55%
Improvement Value:$181,000
45%
Total Assessment$401,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,385+6.2%
2024$12,600+2.2%
2023$12,331+0.9%
2022$12,220+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$442,000

To:

Sq Ft2,348DeedBook 3172, Page 58

Property Sale

Sale
$474,500
DeedBook 1628, Page 93

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook P162, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1961