Skip to content

17 Villa RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1962

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jan 4, 2021

Property Information

Block171
Lot50
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1&2SF1CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,531
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$219,000
59%
Improvement Value:$150,000
41%
Total Assessment$369,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,295+1.5%
2024$12,111+8.0%
2023$11,216+0.9%
2022$11,115+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft1,531DeedBook 4000, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1962