Skip to content

87 Long Hill RdLittle Falls, NJ 07424

Built 2002

Last Sale Price
$795,000
Last Sale Date
Aug 12, 2010

Property Information

Block171
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SB2CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,554
Acreage0.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,400
27%
Improvement Value:$441,900
73%
Total Assessment$604,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,135+1.5%
2024$19,833+2.2%
2023$19,410+0.9%
2022$19,235+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$795,000

To:

Sq Ft3,554DeedBook 1962, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 2002