Skip to content

11 Capalbo AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1965

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Sep 12, 2023

Property Information

Block172
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,123
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,100
55%
Improvement Value:$144,500
45%
Total Assessment$323,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,782+1.5%
2024$10,621+2.2%
2023$10,394+0.9%
2022$10,300+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

To:

Sq Ft2,123DeedBook 4585, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1965