Skip to content

17 Capalbo AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1960

Last Sale Date
Jun 18, 2020

Property Information

Block172
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1BV 1234SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,262
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,200
65%
Improvement Value:$110,300
35%
Total Assessment$311,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,379+1.5%
2024$10,223+2.2%
2023$10,005+0.9%
2022$9,915+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960