Skip to content

109 Lower Notch RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1980

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Dec 20, 2024

Property Information

Block172
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF2CBG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,856
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,800
29%
Improvement Value:$313,700
71%
Total Assessment$442,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,744+1.5%
2024$14,523+2.2%
2023$14,213+0.9%
2022$14,085+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000

To:

Sq Ft2,856DeedBook 4824, Page 198

Property Sale

Sale
$735,109
Sq Ft2,856DeedBook 4242, Page 101Recorded2/11/2022

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,856DeedBook 3237, Page 248Recorded1/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 1980