Skip to content

112 Browertown RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1918

Last Sale Date
Dec 5, 2011

Property Information

Block173
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,512
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,800
52%
Improvement Value:$130,800
48%
Total Assessment$273,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,116+1.5%
2024$8,980+2.2%
2023$8,788+0.9%
2022$8,709+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1918