Skip to content

77 Jacobus AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1947

Last Sale Price
$469,000
Last Sale Date
Jun 15, 2018

Property Information

Block177
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF1CAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,472
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,600
57%
Improvement Value:$155,000
43%
Total Assessment$360,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,015+2.4%
2024$11,736+2.2%
2023$11,486+0.9%
2022$11,382+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$469,000

To:

Sq Ft1,472DeedBook 3338, Page 179

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 1659, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1947