Skip to content

75 Jacobus AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1940

Last Sale Date
May 30, 2018

Property Information

Block177
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,845
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,400
53%
Improvement Value:$190,900
47%
Total Assessment$403,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,438+1.5%
2024$13,236+2.2%
2023$12,954+0.9%
2022$12,837+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940