Skip to content

59 Jacobus AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1951

Last Sale Date
Sep 12, 2020

Property Information

Block177
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,155
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,600
53%
Improvement Value:$220,900
47%
Total Assessment$466,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,544+1.5%
2024$15,311+2.2%
2023$14,984+0.9%
2022$14,849+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951