Skip to content

11g Colonial DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1962

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Sep 27, 2021

Property Information

Block186
Lot7
QualifierC117
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage774
Acreage6.72

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
54%
Improvement Value:$67,900
46%
Total Assessment$147,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,928+1.5%
2024$4,854+2.2%
2023$4,751+0.9%
2022$4,708+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft774DeedBook 4145, Page 248

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft774DeedBook 3502, Page 184Recorded1/31/2019

Property Sale

Sale
$228,489

From:

To:

Sq Ft774DeedBook 2723, Page 61Recorded11/17/2015

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 1229, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1962