Skip to content

22 Harrison StLittle Falls, NJ 07424

Built 1953

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jan 18, 2024

Property Information

Block224
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,182
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,700
47%
Improvement Value:$124,600
53%
Total Assessment$233,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,774+1.5%
2024$7,657+2.2%
2023$7,494-7.2%
2022$8,075+11.2%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft1,182DeedBook 4653, Page 188

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,182DeedBook 2935, Page 133Recorded11/9/2016

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 175, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1953