Skip to content

16 Harrison StLittle Falls, NJ 07424

Built 1957

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Nov 10, 2022

Property Information

Block224
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1CDG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,700
41%
Improvement Value:$155,800
59%
Total Assessment$264,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,813+1.5%
2024$8,681+2.2%
2023$8,496+0.9%
2022$8,419+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 4435, Page 157

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 3319, Page 114Recorded5/30/2018

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 1236, Page 76

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook G134, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1957