Skip to content

11 Cheryl CtLittle Falls, NJ 07424

Built 1960

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Feb 25, 2004

Property Information

Block229
Lot35
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,600
60%
Improvement Value:$112,100
40%
Total Assessment$283,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,453+1.5%
2024$9,311+2.2%
2023$9,112+0.9%
2022$9,030+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000

To:

Sq Ft1,248DeedBook 749, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1960