Skip to content

10 Second StLittle Falls, NJ 07424

Built 1970

Last Sale Date
Jun 18, 2012

Property Information

Block55
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1SWF1G-1880SF
Dwellings1
ZoningR1B
Sq Footage1,932
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,900
48%
Improvement Value:$152,600
52%
Total Assessment$291,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,713+1.5%
2024$9,567+2.2%
2023$9,363+0.9%
2022$9,278+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook F129, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1970