Skip to content

38 Ridge RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1940

Last Sale Price
$377,000
Last Sale Date
Aug 31, 2016

Property Information

Block230
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF2CAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,878
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,600
44%
Improvement Value:$201,700
56%
Total Assessment$357,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,905+1.5%
2024$11,727+2.2%
2023$11,476+0.9%
2022$11,373+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$377,000

To:

Sq Ft1,878DeedBook 2896, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1940