Skip to content

30 Ridge RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1929

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 20, 2001

Property Information

Block230
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,331
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$161,500
44%
Improvement Value:$204,600
56%
Total Assessment$366,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,198+1.5%
2024$12,015+2.2%
2023$11,759+0.9%
2022$11,653+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft2,331DeedBook 300, Page 157

Property Sale

Sale
$294,500
DeedBook V152, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1929