Skip to content

41 Ridge RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1926

Last Sale Date
May 24, 2010

Property Information

Block236
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage3,044
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,900
34%
Improvement Value:$305,400
66%
Total Assessment$459,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,304+1.5%
2024$15,074+2.2%
2023$14,753+0.9%
2022$14,620+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926