Skip to content

15 Ridge RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1930

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jul 20, 2015

Property Information

Block236
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,437
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,800
45%
Improvement Value:$152,700
55%
Total Assessment$278,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,280+1.5%
2024$9,140+2.2%
2023$8,945+0.9%
2022$8,865+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,437DeedBook 2666, Page 275

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 2288, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1930