Skip to content

7 Ridge Rd(Block 236 Lot 4)Little Falls, NJ 07424

Built 1903

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
May 1, 2003

Property Information

Block236
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5SF2CDG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,226
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,500
34%
Improvement Value:$243,100
66%
Total Assessment$370,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,348+1.5%
2024$12,163+2.2%
2023$11,904+0.9%
2022$11,796+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$359,000

To:

Sq Ft2,226DeedBook 595, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1903