Skip to content

14 Stone Ridge CtLittle Falls, NJ 07424

Built 1997

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Aug 10, 2010

Property Information

Block240.02
Lot7
QualifierC0106
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF2CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,956
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,000
35%
Improvement Value:$398,700
65%
Total Assessment$613,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,448+1.5%
2024$20,142+2.2%
2023$19,712+0.9%
2022$19,534+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

To:

Sq Ft2,956DeedBook 1961, Page 219

Property Sale

Sale
$671,100
DeedBook 669, Page 83

Property Sale

Sale
$494,605
DeedBook G155, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1997